מהן הסיבות להתקרחות

יכולות להיות סיבות רבות להתקרחות, בראש ובראשונה גנטיקה ואולם ישנם גורמים נוספים.

אלופציה אנדרוגנית – ההתקרחות הגברית

אצל מרבית הגברים ההתקרחות מקורה ב"אלופציה אנדרוגנית" (Androgenetic Alopecia). זוהי נשירת שיער שמקורה בתורשה שלנו ובפעולת הורמון בשם דהידרוטסטוסטרוןשהוא נגזרת של טסטוסטרון . אגב, התקרחות תורשתית יכולה להגיע אלינו מצד האבא ומצד האמא, וגם לדלג על דור. מרגישות (שמקורה גנטי).

מהי התקרחות
מהן הסיבות להתקרחות

תזונה לא בריאה גורמת להתקרחות

במקביל לגנטיקה גם לתזונה לא בריאה יש השפעה מהותית על נשירת שיער. בריאות השיער שלנו קשורה ישירות למזון שאנו מכניסים לגופנו. מחסור בחלבונים ובברזל עלול לתרום לנשירה מוגברת. מחסור בויטמינים ומינרלים הנמצאים בפירות ובירקות עלול לגרום לשיער לאבד מהברק והכוח שלו. כדי להתמודד עם מחסור בברזל הקפידו לאכול בשר, כבד, ירקות ירוקים, אגוזים וקטניות.

דיאטה קיצונית יכולה לגרום לנשירה

כולנו רוצים להיות רזים וחטובים, אבל לדיאטה קיצונית יש תופעות לוואי חמורות שאחת מהן יכולה להיות נשירת שיער. דיאטת כסאח יכולה לגרום לנשירת שיער חריגה ומסיבית בגלל מחסור באספקת, מחסור בחומרי מזון לקרקפת ומחסור בברזל.

קרינת השמש פוגעת גם היא בשיער

שיער הראש לנו, כמו העור שלנו, ניזוק מקרינת UV. השמש גורמת לשיער להתייבש, להפוך לפריך ולהישבר. הפתרון הוא פשוט ביותר, כאשר אתם נחשפים לשמש שימו כובע.

תכשירי שיער תורמים להתקרחות

שימוש בתכשירי שיער לא בריאים, כמו ג'לים לשיער ותכשירי שיער נוספים המכילים כימיקליים חזקים, יכולים להרוס את מבנה השיערות ולגרום להידלדלות משמעותית של השיער. נסו חלופות טבעיות יותר.

צביעת שיער פוגעת בשיער

נשים וגם גברים רבים צובעים את שיערם באופן קבוע. אבל לצערנו למראה היפה של שיער צבוע מתלווים נזקים רבים. מרבית צבעי השיער מכילים כימיקלים מזיקים ובראשם אמוניה המסייעת להחדרת הצבע לשיער. חומרים אלו הורסים את השיער וגורמים לכוויות בקרקפת. אם אתם מתעקשים להמשיך ולצבוע את השיער, הקפידו על שימוש בצבעי שיער ללא אמוניה.

התייבשות פוגעת בשיער

שתיה היא תרופת פלא לכל כך הרבה מחלות. שתיה פשוטה של שמונה עד עשרה כוסות מים ביום תורמת לבריאותנו, למראה העור שלנו וגם לבריאות השיער. חשוב להרבות בשתייה כדי שבלוטות החלב בזקיקי השיערות יפרישו שומן ולחות והשיער שלנו יראה בריא ומלא ברק.

כלור בבריכות שחיה פוגע בשיער

שחייה יומיומית בבריכות היא דבר נפלא לבריאותנו, אבל פחות מועיל לבריאות השיער. הכלור משמש כבר יותר ממאתיים שנים כקוטל חיידקים ופטריות. הוספת הכלור למי הבריכה היא יעילה לחיטוי המים, אבל פוגעת בשיער בטווח הארוך. לכן הקפידו לשחות עם כובע שחיה, ושטפו את הראש היטב לאחר השחיה.

פסוריאזיס ובעיות עור

אזור הקרקפת הוא איזור עדין. כל פגיעה בעור הקרקפת משפיעה גם על בריאות השיער. יובש וגירויי או לחילופין עודף שומן, קשקשים, חומרים כימיים, פצעים או הצטלקויות, זיהומים פטרייתיים ואפילו הזעת יתר כולם יכולים לגרום לנשירת שיער. גם גירודים טורדניים בראש או משחקים עם השיער יכולים להחליש את שורשי השיערות. כדי לפתור את בעיית הנשירה במקרה זה יש לטפל בגורם לבעיית העור. הנה מספר טיפולים טבעיים לנשירת שער.

תרופות

תופעות לוואי של תרופות שונות יכולות לגרום לנשירה משמעותית ואפילו מיידית. תרופות שונות משפיעות על נשירת השיער בכך שהן פוגמות במחזור הצמיחה הנורמלי של שיער הקרקפת. התופעה נפסקת בדרך כלל לאחר הפסקת נטילת התרופה.

לחץ נפשי

גורם נוסף הוא מתח ולחץ נפשי שיש לו השפעה ישירה על נשירת שיער. עם פתרון המקור ללחץ בדרך כלל נפסקת הנשירה.

הפיצו את האהבה